راه اندازی موتور خانه

راه اندازی  موتور خانه

بازدید: 2018
Mrnasab.com
4.6666666666667 3 امتیاز

در کادر زیر تعمیر کار های شهر را مشاهده میکنید. در صورتی که به دنبال تعمیرکار در شهر خودتان هستید کلیک کنید سایر تعمیرکاران

  راه اندازی  موتور خانه در حال حاضر میزان درجه حرارت آب گرم چرخشی و آب گرم مصرفی در موتورخانه ها بصورت دستی و تمام تنظیم درجه حرارت  ترموستات دیگ و یا پمپهای سیرکولاسیون انجام می گردد و معمولاً برای تمام مدت بر روی یک عدد ثابت قرار دارد. تغییرات دمای هوا  درطول روز موجب افزایش یا کاهش دمای داخل ساختمان شده که نتیجه آن انحراف دمای داخل ساختمان از محدوده آسایش و  مصرف بیهوده سوخت و انرژی می باشد. همچنین در بسیاری از ساختمانهای غیرمسکونی با کاربری اداری- عمومی- آموزشی- تجاری که از فضای ساختمان بصورت غیرپیوسته و تنها در بخشی از ساعات روز استفاده می گردد و نیازی به کارکرد موتورخانه پس از اتمام ساعت کاری وجود ندارد. 

   راه اندازی  موتور خانه

 روش فعلی تنظیم دستی ترموستات دیگها و پمپها، قابلیت اعمال خاموشی و یا کنترل تجهیزات در وضعیت آماده باش را ندارند. بنابراین با توجه به عدم کارآیی دقیق و محدودیتهای کنترلی ترموستاتهای دستی، ضرورت استفاده از سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه به  منظور : راه اندازی  موتور خانه


راهبری و کنترل صحیح تجهیزات موتورخانه شامل مشعلها و پمپها
بهینه سازی و جلوگیری از مصرف بیهوده سوخت و انرژی الکتریکی
تثبیت محدوده آسایش حرارتی ساکنین ساختمان
کاهش استهلاک تجهیزات و هزینه های مربوطه
کاهش هزینه های سرویس- نگهداری تاسیسات حرارتی


کاهش تولید و انتشار آلاینده های زیست محیطی

 اصول بهینه سازی مصرف سوخت و انرژی توسط سیستمهای کنترل هوشمند موتوخانه مبتنی بر کنترل گرمایش از مبداء و محل تولید انرژی حرارتی (موتورخانه) می باشد. این سیستم با دریافت اطلاعات از سنسورهای حرارتی که در محلهای زیر نصب می گردند :  


 ضلع شمالی ساختمان جهت اندازه گیری دمای سایه (حداقل دمای محیط خارج ساختمان)  راه اندازی  موتور خانه
  کلکتور آب گرم چرخشی
 خروجی منبع آب گرم مصرفی لحظه به لحظه اطلاعات حرارتی موقعیتهای فوق را اندازه گیری و با تشخیص هوشمند نیاز حرارتی ساختمان تا برقراری شرایط  مطلوب در تابستان یا زمستان تجهیزات حرارتی موتورخانه شامل مشعلها و پمپهای آب گرم چرخشی را راهبری می نماید. بدین صورت  مصارف گرمایشی (گرمایش- آب گرم مصرفی) نیز متناسب با نوع کاربری ساختمان مسکونی یا غیرمسکونی (اداری- عمومی- آموزشی- تجاری) تامین و کنترل می شود. صرفه جویی مصرف انرژی حاصل از عملکرد سیستم به دو دسته تقسیم می شوند 

 

  راه اندازی  موتور خانه


کنترل مصارف گرمایشی درزمان استفاده از ساختمان (مسکونی و غیرمسکونی)
خاموشی یا آماده باش موتورخانه پس از ساعت کاری ساختمان های غیرمسکونی (در ساختمانهای اداری-آموزشی- عمومی- تجاری)هنگام استفاده از موتورخانه در ساختمانهای مسکونی و یا غیرمسکونی و با در نظر گرفتن شرایط کارکرد زمستانی تابستانی و برای کنترل گرمایش، مشعلها و پمپها توسط یک منحنی حرارتی کنترل می شوند. در این منحنی دمای آب گرم چرخشی در تاسیسات، تابعی از  درجه حرارت محیط خارج ساختمان می باشد و به صورت لحظه ای و خودکار متناسب با تغییرات دمای خارج ساختمان کنترل می  شود و باعث ایجاد دمای یکنواخت در داخل ساختمان می گردد. بدین صورت هنگام گرم شدن دمای محیط خارج ساختمان مشعلها و پمپها  به اندازه ای کار می کنند که گرمایش در حد مورد نیاز و در محدوده آسایش حرارتی تامین شود و از تولید بیش از حد حرارت که موجب کلافگی و باز شدن پنجره ها بمنظور تعدیل دمای اتاقها می گردد جلوگیری می نماید.

 

 جرای موتورخانه، مرحله ای است که طبق استاندارد بعد از طراحی موتورخانه توسط مهندس طراحی یا مشاور و زیر نظر مهندس ناظر صورت می‌گیرد. اجرای موتورخانه، شامل نصب تاسیسات موتورخانه، نصب دیگ، ساخت فونداسیون و ساپورت کاری، نصب چیلر، نصب و راه اندازی سیتسم پمپاژ به همراه تمامی شیرآلات، نصب منابع انبساط و عایقکای موتورخانه بعد از جوشکاری و انجام تمامی لوله کشی ها است. در این مطلب سعی شده است که به طور مختصر مراحل مختلف اجرای یک موتورخانه مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

 

 

راه اندازی  موتور خانه

راه اندازی موتور خانه


اجرای موتورخانه در یک نگاه کلی


اجرای موتورخانه، از جمله مراحلی است که بعد از طراحی موتورخانه و طبق نظر ناظر و مشاور صورت می‌گیرد. بعضا برای موتورخانه‌های کوچک‌تر، نفش طراحی، مجری و مشاور را یک نفر ایفا می‌کند و بر اساس تجربه به ساخت موتورخانه می‌پردازند. به طور کلی اجرای موتورخانه شامل موارد زیادی است که باید به ترتیب انجام شود. احداث فونداسیون، اجرای آرماتور بندی، نصب تمامی شاسی کشی‌ها و بالاخره نصب تجهیزات و لوله‌کشی تمامی تجهیزات تا رایزرها، جزو مواردی است که باید در اجرای یک موتورخانه لحاظ شود. در زیر مراحل کلی اجرای یک موتورخانه به تفصیل آمده است.

احداث فونداسیون

دیگ، چیلر، بویلر، منبع آبگرم، منبع انبساط و این دسته شامل مواردی است که بعد از پر شدن آب درون آن‌ها بسیار سنگین شده و باید در مکان مناسب قرار گیرد. در صورتی که فونداسیون احداث نشود، بعد از مدتی سیستم دچار نشست و ناهمترازی شده و کل سیستم تحت فشار قرار می‌گیرد. لذا ساخت فونداسیون مناسب برای تجهیزات مختلف بر اساس نظر طراح و همچنین مشاور و باتوجه به تجربه بسیار حائز اهمیت است. معمولا فونداسیون به طور کلی به ضخامت ۱۰ سانتی متر، شامل میلگرد و بتون ساخته می‌شود که قبل از قرار گیری تجهیزات بر روی آن ساخته شده و بعد از چند روز به استحکام نهایی خود می‌رسد.

 

راه اندازی  موتور خانه

راه اندازی موتور خانه

بعد از جاگذاری چیلر، باید از نحوه قرارگیری درست چیلر و تراز بودن نسبت به لوله‌ها و قسمت‌های دیگر اطمینان حاصل کرد. قبل از نصب چیلر باید نحوه‌ی قرارگیری خروجی های چیلر و همچینین اینکه چگونه قرار است نسبت به باقی تجهیزات لوله کشی شود در نظر گرفته شود که این وظیفه را طراح به عهده می‌گیرد.

نصب و راه اندازی بویلر

نصب بویلر از جمله مواردی است که مانند چیلر باید انجام شود. بویلر میتواند به صورت چدنی یا به صورت فولادی باشد. بویلرهای فولادی میتواند به صورت واتر تیوب (watertube) یا به صورت اسپیرال (spiral) باشد که در نحوه نصب و لوله کشی آن‌ها هیچ تفاوتی ندارد. مراحل فونداسیون کاری و بستر سازی بویلر مانند چیلر است و تفاوتی ندارد و حساسیت آن حتی پایین تر است. باید در نظر گرفت که بویلر یا چیلر طوری نصب شود که جا برای سیستم پمپاژ و باقی تجهیزات مناسب باشد.

نصب و راه اندازی پمپ و بوستر پمپ

پمپ‌ها با توجه به اینکه برای چه مصرفی، با چه میزان دبی و چه فشاری طراحی شده باشند، به صورت‌ها مختلفی نصب و راه اندازی می‌شود. معمولا سیستم موتورخانه از پمپ خطی یا پمپ سانتریفیوژ استفاده می‌شود. پمپ‌های سانتریفیوژ باید با دقت بیشتری در محل نصب شوند و فونداسیون مناسب را داشته باشند. معمولا برای هر سیستمی یک پمپ رزرو در نظر گرفته می‌شود تا به صورت دوره‌ای در سیستم وارد شود. قبل از هر پمپ معمولا یک شیر فلکه، صافی و لرزه گیر و بعد از آن یک لرزه گیر، شیر یکطرفه و شیر فلکه نصب می‌شود. قبل و بعد از پمپ باید از فشار سنج استفاده کرد تا فشار قبل و بعد از پمپ کاملا مشخص باشد.

 

   راه اندازی  موتور خانه

در صورتی که سوال دارید میتوانید به لینک زیر رفته و سوال خود را وارد کنید.
در کمترین زمان متخصصین به سوال شما پاسخ خواهند داد

سوال خودتو بپرس

Aug 24, 2014 @ 2:35 PM
  • Complain
  • Reply

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Iusto temporibus iste nostrum dolorem natus recusandae incidunt voluptatum. Eligendi voluptatum ducimus architecto tempore, quaerat explicabo veniam fuga corporis totam reprehenderit quasi sapiente modi tempora at perspiciatis mollitia, dolores voluptate. Cumque, corrupti?

Aug 24, 2014 @ 2:35 PM
  • Complain
  • Reply

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Iusto temporibus iste nostrum dolorem natus recusandae incidunt voluptatum. Eligendi voluptatum ducimus architecto tempore, quaerat explicabo veniam fuga corporis totam reprehenderit quasi sapiente modi tempora at perspiciatis mollitia, dolores voluptate. Cumque, corrupti?

blinker ایا نیاز به مشاوره و سوال رایگان دارید؟ نزدیک ترین سرویسکار در کنار شماست   تعمیرکار خودتو پیدا کن

0990191-0-104